Когато бях малка баба често готвеше най-различни каши – каша с гъби, каша със сирене, пилешка каша, каша с картофи. Напоследък не приготвя толкова често такъв тип ястия или по-скоро аз се прибирам рядко, за да знам какво точно готви.
Преди няколко дни, ей така от нищото, в съзнанието ми се промъкна желанието да си похапна от вкусната и ароматна картофената каша на баба. Не помня от колко години не бях ял това толкова просто за приготвяне ястие.
За да са нещата както трябва, проведох бърз телефонен разговор за уточнение на стъпките по приготвянето, необходимите продукти ми бяха ясни 🙂 След това запретнах ръкави…
Бях убедена, че само аз ще си я ям въпросната каша, но се оказа, че „капитанът“ ми също й бил фен. За мен беше голяма изненада, когато каза, че кашата ми била станала същата на вкус, като тази, която му е приготвяла неговата баба. Веднъж да се получи 100% съвпадение на вкусовете. :)) При „традиционните“ ястия все съм на светлинни години от неговите вкусови очаквания. Ама на мен пък си ми харесват и си ям всичко с кеф 😀
Още бабини рецепти
- Попска яхния
- Зелеви сарми с кайма и ориз
- Лапад с ориз
- Постен гювеч
- Ориз с домати
- Прясно зеле с домати
Картофена каша
Необходими продукти
- 500 г картофи
- 1 глава кромид лук
- 1 с.л. червен пипер
- 7 с.л. брашно
- 1200 мл вода (+ допълнително за размиване на брашното)
- 1-1½ ч.л. чубрица
- масло
- сол
Начин на приготвяне
- Нарязваме лука на ситно и го задушаваме в маслото.
- След това добавяме картофите, нарязани на шайби с дебелина около 1,5 см. Може и на кубчета.
- Посоляваме и слагаме червения пипер.
- Наливаме водата, изчакваме да заври и намаляваме котлона на средна степен.
- Готвим, докато се сварят картофите.
- След това размиваме брашното с 200-300 мл вода и постепенно прибавяме към ястието, при непрекъснато бъркане.
- Добавяме чубрицата. При нужда посоляваме допълнително.
- Оставяме ястието за още 2-3 минути на котлона, след което отместваме и сервираме.
Кашата е супер !
Ще се пробва, звучи толкова вкуууснооо!
благодаря за рецептата :)снимката се приближава най много от всички други които видях в нета,като тази която съм хапвала на село при баба,поздрави и хубава 2013 година на всички
Хубаво, това и аз го готвя, както и кашата от гъби. Обади се пак и питай за сирената каша… това не знам кака се прави.
Кате, ще се радвам да опиташ и да споделиш някоя от рецептите на твоята баба. Много са ми интересни такива стари семейни рецепти :))
Траяна, Роси, дали е яхнийка или каша все тая, важното е да е вкусно. Пък и нали знаете, кой както е научен вкъщи така им вика на нещата. Аз колко срам брах веднъж докато обяснявах на един съсед в нашия край на кое викаме бурания :DD
Роси, вече съм по-добре! Много, ама много съжалявам, че пропуснах срещата. :(( Никак не се чувствах добре и изобщо нямаше да бъда добра компания. Надявам се все пак да сте прекарали чудесно време с другите момичета.
Поздрави и успешна и усмихната нова седмица!
И ние й казваме яхнийка,и ни е много любима,пък и се приготвя много бързо.С това ястие е свързан и много мил спомен на мъжа ми за баба му,като направя и първата му работа е да каже-ммммм,като на баба ми! 🙂
Традиционните ястие често биват позабравени от блогърите,или поне не се показват,в желанието си все нещо ново да опитаме,а са си толкова вкусни!
Пожелавам ти бързо оздравяване и хубав празник,Танче!
Прекрасна каша, ама аз й викам яхнийка с картофки:)
Хубава седмица!
Танче,и моята баба приготвяше разни каши,но такава определено не съм яла!
Много обичам картофи,така че ше я пробвам:)
Звучи вкусничко:)