В края на месец октомври получих покана от WWF, да стана изпитател на рибен буквар 2.0 – малката книжка, която за първи път помага за избор на риба, която да е полезна както за човека, така и за околната среда.
Въпреки че често получавам покани за различни инициативи и рекламни кампании, рядко се съгласявам да се включа в някоя от тях. Това е така, защото много често те не кореспондират с принципите ми и разбиранията ми каква трябва да е храната, която консумираме. Храната, с която не просто задоволяваме глада си, а храната, като средство, с което осигуряваме на на тялото си необходимите му хранителни вещества, за да работи по най-добрия начин.
Съгласих се да подкрепя проектът „Полезната риба“, защото каузата им е ми е близка и почувствах, че мога да помогна посланието им да достигне до повече хора.
Съгласих се да подкрепя проектът „Полезната риба“, защото каузата им е ми е близка и почувствах, че мога да помогна посланието им да достигне до повече хора.
Всички ние, през последните десетилетия, живеем в т.нар. консуматорска ера. Човечеството с лека ръка пилее природните ресурси без дори да се замисли какви биха били последствията от тези действия в бъдеще. Природните ресурси се изразходват безмилостно, все едно природата има безмерни компенсаторни механизми. Уви, това не е така. Безмилостно унищожаване и експлоатация на природните ресурси трябва да спре. Надявам се посланието на WWF да достигне до повече хора, за да направим малка крачка по пътя към по-добро утре.
Как да изберем риба?
Да избера риба, според препоръките в буквара, беше голямо предизвикателство, с което доста трудно успях да се справя, но все пак накрая търсенето ми беше увенчано с успех. Сдобих се със скумрия (въпреки че ми се искаше да намеря друга риба), която отговаря на всички критерии за устойчив риболов.
В рамките на няколко дни обиколих рибната борса, която е в близост до дома ми и от която обикновено купувам риба и няколко големи хранителни магазина. Затруднението ми беше породено от два фактора:
Скумрия в хартия с девесил, чесън и целина
Необходими продукти
- 2 бр. скумрии
- 3-4 стръка девесил
- 3-4 стръка магданоз
- 2 скилидки чесън
- 1 с.л. лимонова кора (био)
- 30 г целина глава
- сол (на вкус)
- 1-2 с.л. мазнина
Начин на приготвяне
- Почистете рибата, измийте я добре и я подсушете с кухненска хартия.
- Поставете я в подходящ съд дъното, на който предварително сте поръсили с едра морска сол.
- След това поръсете рибата и отгоре.
- Оставете я да престои така в хладилник за около 1-2 часа. Ако не разполагате с достатъчно време, не слагайте рибата в хладилника.
- Ако сте спазили горната препоръка, внимателно отстранете едрите кристалчета сол от рибата след като измине указаното време.
- Нарежете на ситно зелените подправки, целината и чесъна. Смесете ги с настърганата лимонова кора.
- Намажете всяка риба с малко мазнина отвън и отвътре.
- Напълнете рибата с приготвената смес от подправки. По желание може да поръсите с черен пипер.
- Поставете всяка риба върху дълъг лист хартия за печене.
- Затворете добре всички краища на хартията, за да не излиза парата по време на печене. Аз нагъвам добре краищата на хартията, но може да използвате телбод или конец.
- Поставете увитите риби в подходяща тава.
- Налейте 1 пръст вода на дъното на тавата и я поставете в предварително загрята до 180 градуса фурна.
- Печете около 30-40 минути в зависимост от размера на рибата.
- Поднесете рибата с подходяща сезонна гарнитура – броколи, печени сладки картофи, пюре от целина, задушен праз в масло.
Приготвихте ли тази рецепта?Тагнете @know.how.to.cook в Instagram, за да я видя.
- много от видовете риба, които попадат в препоръчителния списък, трудно се откриват на българския пазар.
- липсата на подробна информация за произход, метод улов и други върху етикета.
Каква е ситуацията на рибната борса?
Рибата и морските продукти, които се предлагат, в най-добрия случай има етикет с вида на рибата и цената й за килограм. Липсва информация кога е уловена, къде, начин на улов.
Каква е ситуацията в големите магазини за хранителни стоки?
На щанда за пресни/охладени риба и рибни продукти, на етикета на всеки продукт е посочена неговата цена, срок на годност и страна на произход. Информация за начин на улов липсва. Продавач-консултантите твърдят, че всяка партида идва с подробна информация, но пълна такава не се предоставя за продуктите на самия щанд.
Каква е ситуацията при замразените, пакетирани рибни продукти и консерви?
На етикета на всяка опаковка в 50% от случаите имаше пълна информация – дата на улов, срок на годност, район, в който е уловена рибата и метод на улов.
За съжаление, не открих риба или рибен продукт, който да носи някой от сертификатите, подкрепени от WWF.
Скумрията, за която споменах по-горе, реших да приготвя по познат на много хора начин, а именно в хартия. Избрах тази рецепта, защото е лесна за изпълнение и спестява неприятното „ароматизиране“ на цялата кухня.
Допълнителни насоки
- Рецептата може да бъде изпълнена и с друга риба – пъстърва, паламуд, ципура, лаврак.
- Не поставяйте резени лимон в рибата, ако не можете да намерите био лимон или такъв, за който сте сигурен, че кората му не е третирана с вредни химически субстанции.
Много добра рецепта, ще се пробва.