Как да оптимизираме разходите за храна?

[mepr-hide rules="28225"]Instant Pot Duo Whisper Quiet[/mepr-hide]

Анкета – Какво искате да видите през 2020 в Know How To Cook?

Празниците отминаха. А с тях и еуфорията и безразборното харчене. Подаръци, трапези, пътувания…, парите постепенно намаляват. След празниците често се оказва, че сметката ни е излязла крива и сме похарчили повече от определения бюджет. Това пък от своя страна, налага да свием бюджета за следващите месеци. За много хора месеците януари и февруари са доста напрегнати от финансова гледна точка.

Поради тази причина днес реших да споделя начини за оптимизиране на разходите за храна. Дори с ограничен бюджет можем да се храним вкусно, разнообразно, пълноценно и здравословно. Всички съвети в тази статия са приложими по всяко време на годината, а не само след празници. Прилагането дори само на няколко от тях ще ви помогне да оптимизирате разходите за храна и да изхвърляте по-малко храна.

Припомнете си и статията как да се храним здравословно с ограничен бюджет. В нея също ще откриете много полезни съвети, как да харчим по-малко за храна, но въпреки това да се храним здравословно.

Оптимизиране на разходите за храна

10 съвета за оптимизиране на разходите за храна

  1. Прегледайте всички шкафове за наличности и скрити запаси – пакети с брашна, варива, ядки, семена, домашни консерви (ако приготвяте такива) и други подобни. Обикновено в шкафовете винаги има по някой останал недоизползван пакет.
  2. Проверете какво има във фризера. Сега е моментът да използвате плодовете и зеленчуците, които сте замразили през лятото. Моят фризер например е пълен до горе с най-различни плодове и зеленчуци, които са подходящи за направата на различни ястия (например супи, яхнии) и десерти (различни мусове, печива с плодове) и смутита. Във фризера доста често ми се намират и замразено месо и кайма. Пазарувам качествено месо от местен производител веднъж седмично или на две седмици, без да се презапасявам, но често се случва да остане нещо несготвено във фризера.
  3. Съставете седмично меню с ястия, които съдържат продуктите, с които разполагате. След като знаете с какви продукти разполагате, вземете лист и химикал и направете списък с ястия, които можете да приготвите с тях. Ако се затруднявате със съставянето му и измислянето на рецептите, вижте следващия съвет.
  4. Потърсете и изберете рецепти, които съдържат наличните продукти. Органиченият бюджет не е причина да се храним еднообразно. Едни и същи продукти могат да се комбинират по десетки различни начини. Използвайте по предназначение кулинарните книги, които имаш у дома. Потърси подходящи рецепти и в интернет. В онлайн пространството има толкова много кулинарни блогове и сайтове, които буквално преливат от разнообразни рецепти за всеки вкус. Отделете 20-30 минути и прегледайте съдържанието им. Възможно е да нямате в наличност всички продукти описани в рецептата, но това не е причина да се откажете от някоя рецепта. Изберете и включете в менюто онези рецепти, в които лесно можете да заместите един продукт с друг (без това да провали рецептата) или продуктите, които се налага да си набавите допълнително са сравнително евтини.
  5. Избирайте продукти с по-ниска цена. Тук нямам предвид нискокачествени продукти, а онези, които поради сезона или друга причина в момента са евтини. Избирай продукти с по-ниска цена, които обаче можеш да използваш в множество ястия. Обикновено сезонните продукти, които са местно производство, са с по-ниска цена от вносните и извън сезон продукти. Например през зимата килограм моркови струва около левче. Можете да ги използвате за приготвяне на салата, за пюре, за различни супи и ястия.  
  6. Сведете до минимум по-засуканите ясти и здравословни десерти. За направата на сурови десерти като барчета, сурови бонбони и торти обикновено са нужни продукти, като ядки, ядкови брашна, различни масла и тахани, които са с по-висока цена. Ако в кухненския ви шкаф няма такива, избирайте по-семпли и нискобюджетни, но също толкова вкусни десерти. Например сурови сезонни плодове или печени такива, като ябълки (в тази публикация съм обяснила как пека ябълките), дюли, тиква с мед. Безглутеновият тиквеник, с някои дребни корекции в продуктите, също може да попадне в категорията на по-нискобюджетните десерти. Разбира се, ако в кухненския ви шкаф има отворени буркани с тахани и масла, не е нужно да ги изключвате от менюто си. Слънчогледовият и сусамовият тахан са най-достъпни ценово от всички останали тахани, които ще откриете на пазара. Ако разполагате с ядки и семена и достатъчно мощен кухненски робот, можете и сами да си приготвите различни брашна и тахани. Вече съм споделяла в блога как да си приготвите бързо, лесно, и най-вече евтино, домашно фъстъчено масло. Същата техника може да използвате за приготвяне на бадемов, орехов, лешников тахан.
  7. Включете в седмичното меню повече супи и ястия със сос. Обикновено ястия тип яхния излизат по-изгодно, отколкото печено месо с гарнитура. Първо, месото подходящо за яхния/супа е с по-ниска цена от това за печене (пържоли, филета и т.н.). Това обаче не го прави по-малко вкусно. Освен това една супа или яхния обикновено е достатъчна за поне две хранения на 2-3 членно семейство, т.е. пестите от обема.
  8. С един продукт – няколко ястия. Например винаги, когато приготвям мусака, пълнени чушки, сарми, дори кюфтета, отделям малко количество кайма за супа топчета. Никой вкъщи не се оплаква, дори са доволни. Имайте предвид, че обикновено купувам 1кг кайма, а нашето семейство е тричленно. Ако например разполагате с прясно зеле, сгответе част от него, а друга част отделете за зелева салата.
  9. Пазарувайте със списък – Знам, че сте го чували много пъти, пазаруването със списък наистина пести пари. След като сте съставили менюто и сте наясно какво ще приготвите, направете списък с продуктите, които трябва да закупите и техните количества. В магазина следвайте списъка и не се изкушавайте да се отклонявате от него.
  10. Експериментирайте и се забавлявайте в кухнята. Въпреки всичко не позволявайте на готвенето да се превърне в скучно занимание.

Ако тази статия ви е харесала и ви е била полезна, споделете я с близки и познати.

Искате първи да получавате най-новите статии и рецепти? Последвайте ме във Facebook и Instagram и се абонирайте за седмичния ми имейл бюлетин. В него ви очакват вкусни и здравословни рецепти, статии с полезна информация, новини и предстоящи събития.

Оставете коментар & оценете рецептата

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Shopping Cart
Scroll to Top