Сутрешната закуска, за мен, е най-важното хранене през деня и се опитвам да не го пропускам. Ако случайно го направя, организмът ми започва бурно да протестира. Започвала съм деня с банички, кифли и други тестени изкушения, закусвала съм яйца с бекон, обилно гарниране с краве масло, овесени ядки със сушени плодове, зелени смутита… В момента, фаворит ми е едно вкусно сурово кремче с банан, орехи и чиа. Всъщност не е точно крем, по-скоро е нещо средно между смути и крем. По-важното е, че се приготвя за секунди (докато си пия топлата вода сутрин), с минимална подготовка от предната вечер и мога да го взема с мен в офиса, защото никога не ми остава време да му се насладя вкъщи.
Гъстотата на крема зависи основно от две неща – количествата вода и чиа. Последната използвам с мярка, препоръчвам го и на Вас, защото освен полезни вещества и свойства, тези малки семенца имат и някои неблагоприятни странични ефекти. Повече информация може да намерите в препратките, в края на тази публикация.
Придържам се към следните максимални препоръчителни дози, дори за всеки случай използвам драстично по-малки количества. За възрастни – 2 с.л., за подрастващи (10-18 години) – 1 с.л, а за деца до 10 години – не повече от 1 ч.л. дневно.
Тъй като това е една от любимите следобедни закуски на дъщеря ми, съм изключително внимателна с количествата. Ако го приготвям за нея, в порцията й добавям не повече от 1/2 ч.л.
Допълнителни насоки
- Тъй като най-често приготвям този крем за закуска, накисвам ядките вечер, преди да си легна, така сутрин, когато стана, са готови.
- Вместо орехи може да използвате други ядки, но все пак имайте предвид, че придават доста богат и плътен вкус.
- Заместете рожковото брашно с какао, ако кремът няма да се консумира от деца под 3 години.
- Обикновено добавям чиа след като разпределя порциите, за да имам контрол над консумираните количества. В моята слагам около 1- 1 1/2 ч.л. чиа, а в тази на дъщеря ми – 1/2 ч.л.
- Ако не искате да усещатате малките семенца чиа, може да ги смелите заедно с другите продукти.
- Ако използвате ирански фурми, от тези в картонените кутии, не е необходимо да ги накисвате във вода, защото са много меки.
- Може да съхранявате крема до 3 дни в хладилник, но все пак препоръчвам да го консумирате веднага след като го приготвите.
Къде да откриете продуктите
- рожково брашно – в здравословните и био магазини. Цена: 200 г – 3,15 лв. Опитвала съм различни марки рожково брашно, за момента фаворити са ми това на Био Класа и насипното на Зоя.
- чиа – в здравословните и био магазини. Цена за 100 г – мин. 2,95лв, зависи от магазина, опаковката и т.н.
Други любими рецепти за суров крем
Суров крем с банан, орехи и чиа
Необходими продукти
- 1 бр банан
- 30 г орехи
- 3 бр фурми (без костилки )
- 1 ч.л. рожково брашно
- 150 мл вода
- 1½-2 ч.л. чиа
Начин на приготвяне
- Измийте орехите и ги накиснете за 4-6 часа във вода. Ако фурмите Ви са по-сухи, накиснете и тях.
- След това измийте много добре орехите под течаща вода и ги сложете в купата на блендера.
- Добавете банана, отцедените фурми, водата и рожковото брашно и смелете всичко до хомогенна смес.
- Прибавете семената чиа, разбъркайте с лъжица и прехвърлете в купички/чашки/бурканчета.
- Изчакайте поне 15 минути, за да набъбнат семената чиа и след това се насладете на това удоволствие.
Приготвихте ли тази рецепта?Тагнете @know.how.to.cook в Instagram, за да я видя.
Хареса ли ви тази рецепта?
Хареса ли ви рецептата за суров крем с банан, орехи и чиа? Споделете я с близки и приятели, за които също би представлявала интерес.
Последвайте ме във Facebook, Instagram и се абонирайте за седмичния ми бюлетин, за да сте винаги информирани за най-новите рецепти и статии в Know How To Cook.
Страхотен старт на деня с подобна закуска! Страхотна рецепта!
Благодаря!
Топъл и усмихнат ден!
Чудесно предложения за една здравословна закуска!
Поздрави!
Благодаря, Тили!
Поздрави!
Вкусотия! Ще разнообразя моята закуска още утре сутирин!
Лу, сподели след това дали ти е харесало. 🙂 Поздрави!
Танче, много хубаво кремче! И много хубаво си го представила! 🙂
А ако кажеш и как форматираш шрифт на кирилица (при мен шрифтовете във Фотошоп работят само на латиница), ще съм ти много благодарна. 🙂
И друго – не знаех, че чиа-/чията (не знам как е правилно) може да има и вредни свойства. И още нещо – благодаря за идеята с фурмите! След опита ми за бонбони с фурми и ядки, които кълцах на ръка, опитах да накисна фурми. Омекнаха, ама така и не пробвах да ги пасирам за бонбони. Сега знам, че сигурно ще стане, щом още някой ги накисва. 😉
Усмихнат ден!
П.П. Ако помня правилно, видях насипна чиа/чия за 1,80 лв. за 100 г. Ако те интересува, ще проверя пак и ще ти пиша. 😉
Благодаря за предложението, Гери! Доста пестеливо използвам чиата. 100 г ги хапваме дълго време така че засега не е голям разход. 😉 Май и ти имаш моя проблем с блендера. Пустото чудо, направо спира да върти когато сложа вътре фурмите. Намерих му лесното обаче. Първо смилам много добре ядките и едва след това слагам фурмите. Ако са мекички, ги слагам на половинки, ако са по-твърди ги режа на парчета.
Прегръдки!
Фурмите се смилат най – лесно в машинка за мелене на месо – ръчна или електрическа.
Поздрави !